Staviori
Staviori

4C - charakterystyka diamentów

Masa (Carat)

Masa diamentów podawana jest w karatach. Jeden karat to 0,2 grama. Karat to jednostka, która dzieli się na 100 punktów, więc np. 10 punktowy brylant będzie miał masę 1/10 karata, oznaczaną z reguły jako 0,10 ct.

Czystość (Clarity)

Wszystkie diamenty noszą ślady swojego wielowiekowego rozwoju. Mikroskopijne inkluzje, zwane także „wrostkami” stanowią nieodłączną cechę kamieni szlachetnych. Skala czystości odzwierciedla wielkość, ilość oraz umiejscowienie zanieczyszczeń w kamieniu widocznych pod 10 krotnym powiększeniem. Najlepsze i zarazem najrzadsze diamenty określa się jako czyste pod lupą. Jednakże kamienie, w których inkluzje pozostają niewidoczne dla gołego oka są również uznawane za bardzo cenne.

Barwa (Colour)

Większość diamentów posiada delikatne, żółtawe lub brązowawe zabarwienie. Barwę określa się według specjalnej skali przy użyciu serii kamieni porównawczych,. Im bielszy diament, tym większa jest jego wartość. Wyjątek stanowić mogą kamienie o bardzo intensywnych kolorach: różowe, błękitne, żółte... Określenie: barwa fantazyjna, używane jest w stosunku do kamieni, których barwa jest naturalna, nieosiągnięta drogą technologii sztucznego barwienia.

Szlif (Cut)

Brylant to diament o szlifie brylantowym inaczej okrągłym. Diamenty o innych szlifach określamy adekwatnie do ich kształtu jako diament o szlifie szmaragdowym, owal, markiza, gruszka, serce, princessa. Jakość szlifu brylantu ma decydujący wpływ na jego blask. Powinien on wydobywać z kamienia jak najlepsze walory estetyczne. Pełny szlif składa się z 58 powierzchni (56 faset, tafli i koletu). Zły szlif powoduje spadek wartości brylantu nawet o połowę. Ocena szlifu jest najtrudniejszą częścią procesu wyceny kamienia i jednocześnie najważniejszą, gdyż to właśnie szlif ukazuje drzemiące w diamencie piękno.

Opcje

Partnerzy ratyPartnerzy PayuPartnerzy InPostPartnerzy InPost

Staviori
ul. Jeleniogórska 16, 60-179 Poznań,
tel. +48 500 744 070